Kendin Yetiştir
Trend

Vişne Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?
0 (0)

Vişne Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesi olan vişne gerek vişne marmelattı  yapımında kimi zamanda kompostosu yapımında kullanılmaktadır. Bu yazımızda da vişne meyvesinin tohumunu kolay bir şekilde nasıl yeşilleştirebilirsiniz sizlere anlatacağım.

Vişne Çekirdeği Nasıl Kolayca Çimlendirilir?

Yaz meyveleri genellikle herkes tarafından sevilen bol vitaminli meyvelerdir. Vişnenizin çekirdeklerini hızlı bir şekilde çimlendirmek istiyorsanız ilk olacak çekirdeklerin üzerinde hiçbir kalıntı olmayacak şekilde yıkamalısınız ardından çekirdeklerinizi bir kağıt havlu yardımı ile güzelce kurulayın. Arından çekirdeklerinizin iyice kuruyabilmesi için bir gün boyunca kuruması için güneş alan bir yerde bir gece bekletin. Ertesi gün yapmanız gereken işlem vişne çekirdeklerinizi tohumlara zarar vermeden bir pense yardımı ile çekirdeklerin üzerinde minik delikler açmak olacaktır. Bu işlemi yapmamızın nedeni vişne çekirdekleri kalın ve sert bir yapıya sahip olduğundan çimlenme süresi uzayabilmektedir. Tohumlarımızın üzerlerinde delikler açtığımız taktirde tohumlarımız daha çabuk yeşillenecektir. Ardından çentik oluşturduğunuz tohumlarınızı aralarında boşluk olacak şekilde kağıt havlu üzerine dizin. Kağıt havlunuzu katlayarak tohumların kağıt havlu üzerinde kalmasını sağlayın. Ardından içi saf su dolu sprey şişesi alın ve tohumların dolu olduğu kağıt havluyu güzelce ıslatın ardından ıslak kağıt havluyu bir buzdolabı poşetine koyun ve buzdolabına koyun. Tohumlarınızı 7 gün dolabınızda bekletin ve ardından tohumlarınızı dikeceğiniz geniş bir saksı alıp taze bir toprak ile tohumlarınızı dikin. Ardından vişne tohumlarınıza can suyu verin ve yeşermesini bekleyin çok kısa sürece yeşereceğini göreceksiniz. 😊 kendin yetiştir kategorimizden diğer yetiştirme tariflerimize bakabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Daha Fazla Göster

Yemekrehberin.com

Yemekrehberin.com olarak sizlere parmaklarınızı ısırtacak enfes yemek tariflerini sitemizde paylaşmaktayız. Şimdiden afiyet olsun :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu