Kendin Yetiştir

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?
0 (0)

Menekşe Bakımı

Çiçekler dünyamızı renkleri ile ve vermiş oldukları görsellik ile güzelleştiren en büyük canlılardan bir tanesidir. Menekşeler de hem evde hem bahçede bakabileceğiniz hem küçük hem renkli hem de bakımı en kolay bitkilerden bir tanesidir. Bu yazımızda da sizlere menekşelerin bakımlarını nasıl yapabilirsiniz. Sağlıklı bir menekşe üretimi nasıl yapabilirsiniz gibi başlıklara değineceğim.

Menekşe Çiçeğinin Özellikleri

Menekşeler iyi bir ortam sağlandığında uzun süre bakabileceğiniz bir çiçek türüdür. Genellikle küçük saksılarda bakılan menekşeler büyük ve kök salabileceği alanlarda bakıldığında rahatlıkla çoğalabilecek bir çiçek türüdür. Menekşenin hem bilinen hem de bilinmeyen binlerce çeşidi bulunmaktadır. Menekşeler genellikle nemli alanları daha çok sevmektedir bu nedenle güneş gören yerlerin gölge kısımlarında menekşelerinizin bakımını yapmanız menekşeleriniz için daha sağlıklı bir yetiştirme olacaktır.

Menekşe Türleri

Menekşelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Fakat ülkemizde hem en çok bilinen türü hem de en çok bakımı ve üretimi yapılan türü alaca menekşesidir. Menekşelerin ayrıca Afrika menekşesi, Japon  küpesi gibi çeşitli türleri de bulunmaktadır. Park ve bahçelere belediyeler tarafından hercai menekşesi dikilmektedir.

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Yetiştirilir?

Menekşeler genellikle güneşli ortamları sevmektedir fakat direkt olarak güneşli ortamlar değil menekşe yetiştirmeye karar verdiyseniz  menekşelerinize güneş alan fakat gölgeliği bulunan bir alan belirlemeniz gerekmektedir. Menekşenizin bakımı esnasında hem yeterince ışığı alabilmeli hem de yeterince nemli bir ortamda bulunabilmeli bu ortam koşullarını sağladığınız taktirde menekşeleriniz daha sağlıklı olacaktır. Her bitkinin ihtiyaç duyduğu gibi menekşelerde gübreye ihtiyaç duymaktadır. Menekşelerinizin çiçek açabilmesi için menekşelerinizin toprağına mutlaka gübre koymanızı öneririm. Menekşeler genel olarak 20-25 derecelik ortamlarda rahatlıkla yaşayabilmektedirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Daha Fazla Göster

Yemekrehberin.com

Yemekrehberin.com olarak sizlere parmaklarınızı ısırtacak enfes yemek tariflerini sitemizde paylaşmaktayız. Şimdiden afiyet olsun :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu