KahvaltılıkTüm Yemek Tarifleri

Omlet Tarifi ,Nasıl Yapılır?
5 (1)

Omlet Tarifi Omlet Nasıl Yapılır?

Acil bir işi çıktığı için kahvaltı hazırlamaya yeteri kadar vakti olmayan ya da kahvaltının hazır olmasını bekleyemeyecek kadar acıkmış olan kişiler için 5 dakikada hazırlanabilen bu tarif; diğer omlet tariflerinden farklı olarak sadece iki malzeme ile hazırlanır. Diğer omlet tariflerinin büyük bir kısmında un ve süt gibi malzemeler de kullanılırken aşağıda yer alan tarifte bu malzemelere ihtiyaç duyulmaz.

Omlet Yapımı İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

İçerisinde fazla malzeme bulunmamasına rağmen tadı oldukça lezzetli olan klasik omlet için gerekli olan malzemeler şunlardır:

l  4 adet yumurta

l  1 tutam tuz

Klasik Omlet Nasıl Hazırlanır?

l  Bir kap içerisine 4 adet yumurta kırılarak üzerine 1 tutam tuz eklenip çırpılır.

l  Çırpma işlemi yukarıdan aşağıya doğru dairesel hareketler ile gerçekleştirilir. Bu sayede yumurtanın sarısı ile beyazının birbirine tamamen karışması sağlanır.

l  Çırpma işlemi tamamlandığında karışımın üzerinde hava kabarcıkları oluşur. Bu kabarcıklar yumurtanın birbirine tamamen karıştığı anlamına gelir. Bu çırpma şekline havalandırarak çırpma tekniği adı verilir.

Klasik Omlet Nasıl Pişirilir?

Klasik omlet harcını pişirmek için sırasıyla şu işlemlerin uygulanması gerekir:

l  Omlet harcı tavaya dökülmeden önce ocağın altı kısık bir düzeye getirilerek tavanın ısınması sağlanır.

l  Isınan tavanın içerisine küçük bir parça tere yağı ilave edilerek erimesi için birkaç saniye beklenir.

l  Tere yağı eridikten sonra omlet harcı tavanın içerisine eklenir.

l  Pişmeye başlayınca tavaya yapışmasını engellemek amacıyla spatula yardımıyla omletin kenarlarına hafif bir dokunuş yapılır.

l  Kısa bir süre sonra omlet iyice pişmeye başlayınca pişen parçalar spatula ile tavanın orta kısmına doğru çekilip boş kalan kısımlar henüz pişmemiş olan omlet harcıyla doldurulur. Böylece harcın pişmemiş olan kısmının da düzgün bir şekilde pişmesi sağlanır.

l  Omlet piştikten sonra tavanın sapına hafiften vurularak aşağıya doğru kaydırılması sağlanır.

l  Son aşamada omlet ikiye katlanarak servis tabağına alınır ve hazır hale gelir.

l  Omletin iyi pişmiş olması son derece önemlidir ancak piştikten sonra ikiye katlanacağı için iç kısmının hafiften nemli bir kıvamda olması önerilir. Zaten omlet ocaktan alındıktan sonra kendi ısısıyla pişmeye devam edecektir.

Klasik Omletin Püf Noktaları Nelerdir?

Klasik omleti hazırlamak ve pişirmek aslında gayet kolaydır ancak bazı önemli noktalara dikkat edilmediği zaman omlet yanabilir, yapışabilir ya da parçalanabilir.

Klasik omleti pişirirken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

l  Omleti düzgün pişirmek için tava seçimine önem verilmesi gerekir. 26 cm yapışmaz tava tercih etmek omletin kusursuz bir şekilde pişirilmesine olanak sağlar.

l  Omleti pişirmek için tere yağı ya da ayçiçek yağı kullanılabilir ancak ayçiçek yağından ziyade tere yağı ile pişirmek omleti daha lezzetli bir hale getirir.

l  Omleti pişirirken kullanılan spatula da oldukça önemlidir. Demir spatula kullanıldığında omletin parçalanma olasılığı çok yüksektir bu nedenle silikon spatula tercih edilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Daha Fazla Göster

Yemekrehberin.com

Yemekrehberin.com olarak sizlere parmaklarınızı ısırtacak enfes yemek tariflerini sitemizde paylaşmaktayız. Şimdiden afiyet olsun :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu